Jak pomáhat bezdomovcům

Mrazivé dny a noci jsou pro lidi bez domova nejhorším obdobím. Pokud vám není lhostejný život těchto osob, pomocí 5 tipů Armády spásy jim můžeme pomoc.

 

  1. Oslovte ho– zeptejte se, jestli je v pořádku, promluvte s ním, jestli je orientovaný (ví kdo je a kde se nachází, co se děje?).
  2. Volejte záchranku– v případě, je-li ve špatném zdravotním stavu, nekomunikuje s Vámi, nemůže vstát nebo nevnímá momentální situaci.
  3. Nabídněte pomoc– pokud je v pořádku, zeptejte se, jestli stojí o akutní pomoc. Jako například jestli potřebuje jídlo, teplé pití, oblečení, deku… Pokud souhlasí, pomoc mu můžete zajistit sami, nebo kontaktujte Charitu nebo Armádu spásy, či jinou podobnou organizaci.
  4. Kontaktujte terénní pracovníky– a to zejména pokud člověk bez domova s Vámi nechce mluvit a pomoc odmítá, Vám se ale přesto zdá, že je v ohrožení. Terénní pracovníci mohou osobu kontaktovat a poskytnou jí informace a pomoc při řešení situace.
  5. Darujte zimní ošacení– v mrazech je nejdůležitější zajistit člověku teplo. Pokud máte doma deky, spacák, teplé oblečení, čepice, rukavice, ponožky a zimní boty, které už nepotřebujete, darujte je Armádě spásy či jiné organizaci, která Vaše dary věnuje lidem bez domova.

Kontakty                                                             

Azylový dům sv. Terezie

Pernerova 20, Praha 8 – Karlín

Vedoucí zařízení Mgr. Stanislav Fiala

Tel.: 222 313 738

E-mail: adterezie@praha.charita.cz

 

Armáda spásy v ČR, z.s.
Centrum sociálních služeb, Lidická 18a, Praha 5

Vedoucí sociálních služeb Bc. Michaela Skopová,
Tel: 777 497 200,
E-mail: michaela_skopova@czh.salvationarmy.org

 

Armáda spásy nabízí za příspěvek 100,- Kč možnost zakoupení tzv. nocleženky, kterou můžete lidem na ulici věnovat. Díky Vašemu daru získá možnost strávit noc v teple v noclehárně Armády spásy. Nejde pouze o přespání, člověk bez domova má v rámci noclehu zajištěnu i polévku s pečivem, teplý nápoj a má možnost se osprchovat a provést osobní hygienu.

 

Více informací na stránkách, odkud jsme čerpali:

www.praha.charita.cz nebo http://armadaspasy.cz/pobocky/praha/

 

Zbyněk Podskalský, tel.: 777 920 917

ředitel Farní charity Vinohrady